Podcast
W podcaście „Od laika do stoika” odpowiadam na klasyczne pytanie Jak żyć?, korzystając ze stoickiej filozofii i współczesnej psychologii.
Zamiast doradzać, jak odnieść sukces w tydzień czy jak zarobić miliony monet, staram się pokazać, jak inaczej podejść do życia. Jak mieć bardziej realistyczne nastawienie do świata, ludzi i siebie samego. Jak zbudować swoje szczęście na dużo trwalszym fundamencie niż to, ile zarabiasz, jakie masz stanowisko w firmie albo ile lajków dostają Twoje posty. Jak być niewzruszoną skałą podczas sztormu – przyjmować wszelkie wydarzenia z zewnętrznego świata ze spokojem i pogodą ducha.
Nazywam się Andrzej Bernardyn, tak jak taki duży pies z beczółką. Jestem praktykującym stoikiem, ekspertem od rozwijania nawyków i trenerem biznesu z nurtu Evidence Based.
W podcaście będę mówił o tym co ważne i praktyczne – ludzkim językiem, czasem może nawet na luzie. W każdym odcinku poznasz: błyskotliwe myśli w formie stoickich sentencji, wnioski z co najmniej 1 badania naukowego oraz rekomendację 1 ciekawej lektury do przeczytania.
Zasubskrybuj podcast
w Twojej ulubionej aplikacji
ODCINKI PODCASTU
Najnowszy [#44] O alternatywie do noworocznych postanowień
Głównym tematem odcinka jest poszukiwanie zdrowej alternatywy do noworocznych postanowień.
Któż z nas nie obiecywał sobie, że w nowym roku jego życie się zmieni i to na wielu płaszczyznach? A jednocześnie czuł, już w momencie spisywania tych postanowień, że jak co roku, prawdopodobnie nic z tego nie wypali?
Nowy rok daje nam szansę na zmianę. Jednocześnie doświadczenie uczy nas, że rzadko z tej szansy korzystamy. Dzisiaj chcę Ci pokazać, jako możesz to zmienić. Jak lepiej zainwestować noworoczny optymizm i energię.
Najpierw porozmawiamy o tym, dlaczego noworoczne postanowienia się nie sprawdzają. Potem pokażę Ci dla nich lepszą, stoicką alternatywę. Przedstawię Ci jak wyznaczać swoje cele w oparciu o wartości, posiadane zasoby, a także by były zależne od Ciebie i gwarantowały długofalowy efekt. Poznasz też koncepcje epickich zwycięstw.
W kąciku książkowym wyławiam merytoryczne perełki z książki 12 tygodniowy rok Briana Morana, Michaela Lenningtona. Pokazuje jak, przy pomocy strategii opisanej w tej książce, zrobić w pierwszym kwartale nowego roku więcej, niż przez cały poprzedni rok.
W kąciku naukowym przedstawiam czym jest poczucie własnej sprawczości, badane przez Alberta Bandurę oraz jak możesz je zwiększyć, by nie porzucać pracy nad swoimi celami, po napotkaniu pierwszych trudności.
[#43] O mądrym myśleniu - rozmowa z Rafałem Żakiem
Głównym tematem odcinka jest mądre myślenie i skuteczne podejmowanie decyzji.
W rozmowie z Rafałem Żakiem, dyskutujemy o tym, jaką rolę odgrywa nauka w życiu współczesnych ludzi? Dlaczego nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria? Jak sprawdzać, które informacje są rzetelne, a które można włożyć między bajki?
Wspólnie rozprawiamy się z popularnymi mitami dotyczącymi nauki. Tłumaczymy różnicę między korelacją a przyczynowością i pokazujemy zabawne konsekwencje mylenia tych pojęć - np. jedzenie lodów w kapokach.
Rafał doradza nam, jak podejmować lepsze decyzje, unikając typowych błędów, takich jak: efekt utopionych kosztów, bycie maksymalistą czy efekt aureoli (poświaty). Proponuje też skuteczne strategie podejmowania dobrych decyzji, m.in.: przyjrzenie się całości procesu - zamiast szybkiego przechodzenia do przeglądu opcji.
Ja z kolei staram się pokazać, jak współczesne naukowe myślenie łączy się ze stoicyzmem.
[#42] O przezwyciężaniu przeszkód
Głównym tematem odcinka jest przezwyciężanie przeszkód.
Każdy z nas zmaga się z różnego rodzaju problemami, wyzwaniami i komplikacjami. Część z nich pochodzi z zewnętrznego świata. Druga część to nasi wewnętrzni przeciwnicy, którzy zachęcają nas do lenistwa, zjadania słodyczy czy odkładania spraw na później.
Poznaj znakomite stoickie strategie, które pozwolą Ci zmienić przeszkody w przygody. Dowiedz się, czym są psychologiczne ramy psychologiczne i z powodzeniem stosuj „Dobrodziejstwo w przebraniu”, „Okazję do treningu” czy „Historię do opowiedzenia”.
W kąciku książkowym wyławiam merytoryczne perełki z książki SuperBetter Jane McGonigal. Prezentuje 5 strategii radzenia sobie z wewnętrznymi przeciwnikami: (1) unikanie (2) opieranie się (3) dostosowywanie się (4) rzucanie wyzwania i (5) przeciąganie na swoją stronę.
W kąciku naukowym przedstawię Ci zdumiewające badanie, które pokazuje że odwrócenie dłoni wierzchem do góry może mieć duży wpływ na to, jak oceniasz nowe informacje.
[#41] O uwspółcześnianiu stoicyzmu -
rozmowa z Jolą Księżak
Głównym tematem odcinka jest współczesna wersja stoicyzmu.
W rozmowie z filozoficznym zacięciem wraz Jolą Księżak, dyskutujemy o tym, jak naostrzyć starożytną stoicką filozofię, by sprostała wyzwaniom współczesnego świata.
Jola opowiada o tym, kogo do stoicyzmu ciągnie oraz dlaczego nie każdy jest gotów dokonać „skoku z klifu” i jasno zadeklarować przed sobą i światem, że jest stoikiem.
Wymieniamy się z Jolą dobrodziejstwami, którymi stoicyzm nas obdarował, a jednocześnie zwracamy uwagę na zagrożenia i cenę, którą za swój stoicyzm czasem trzeba zapłacić.
Mówimy otwarcie o tym, w których miejscach antyczny stoicyzm wymaga aktualizacji i jak ją skutecznie przeprowadzić.
Opowiadamy przy tym historie ze swojego życia, wymieniamy książki godne przeczytania i ciekawe badania naukowe na temat szczęścia.
[#40] O perfekcyjnym początku
i znakomitym zakończeniu
Głównym tematem odcinka jest projektowanie idealnego rozpoczęcia i zakończenia dnia.
To jak zaczniesz swój dzień ma niebagatelny wpływ na to, jak on się dalej potoczy. Jakie emocje będą Ci towarzyszyć? Jakie rzeczy Twoja uwaga będzie dostrzegać, a jakie ignorować? Jakie rezultaty uda Ci się osiągnąć? W tym odcinku podpowiadam, jak perfekcyjnie rozpocząć dzień, wykorzystując swoją ekspercką wiedzę dotyczącą rozwijania nawyków, a także stoickie wskazówki.
Pokazuję też, jak znakomicie zakończyć dzień, wzbogacając swoje wieczory, a pośrednio także całe życie.
W kąciku książkowym zajmiemy się Esencjalistą Grega McKeowna. Dowiesz się, jak podejmować się mniejszej ilości zadań, ale robić je lepiej. Dzięki czemu w efekcie znajdziesz więcej czasu dla tego, co w Twoim życiu najważniejsze.
W kąciku naukowym przedstawię Ci badanie dotyczące wysiłku i zapamiętywania. Przekonasz się, że wysiłek fizyczny może Ci pomóc w zapamiętaniu ważnych wydarzeń lub informacji.
[#39] O wysiłku, pracy i odpoczynku
Głównym tematem odcinka jest relacja pomiędzy odpoczynkiem, pracą i wysiłkiem.
Pracujesz po to, by móc odpoczywać? A może odpoczywasz po to, by móc pracować? Która z tych 2 wartości jest dla Ciebie istotniejsza? Która dostarcza Ci w życiu więcej satysfakcji? W tym odcinku przekonasz się czy jesteś dzieckiem swoich czasów, czy może bliższe są Ci stoickie ideały.
Opowiem Ci także o związku pomiędzy wysiłkiem, a docenianiem, spełnieniem i szczęściem. Dowiesz się, jak wejść w stan optymalnego doświadczenia, czyli stan przepływu (flow).
Pokażę też, nad czym warto pracować, by trwale zwiększyć jakość swojego życia.
W kąciku książkowym zajmiemy się Pracą głęboką Cala Newporta. Dowiesz się, jak możesz pracować w niezwykle wysokiej koncentracji. Poznasz sposoby, by w tym samym czasie wykonać swoją pracę lepiej, szybciej i mieć więcej czasu wolnego.
W kąciku naukowym porozmawiamy potrzebie sensu. Dowiesz się, dlaczego tak ważne jest, by widzieć sens w swojej pracy i jak to poczucie przekłada się na rezultaty, które osiągasz.
[#38] O tym, czego potrzebują młodzi ludzie
Głównym tematem odcinka są potrzeby i wyzwania, które stoją przed młodymi ludźmi.
W otwartej rozmowie dwóch stoików (z Karolem Doeringiem), zastanawiamy się nad tym, jak stoicyzm i nawyki mogą pomóc młodym ludziom zmienić swoje życie i osiągnąć ważne dla nich cele.
Rozmawiamy o tym, jak stoicyzm pomaga nie przejmować się krytyką i hejterami - posiłkując się przy tym cytatami Marka Aureliusza.
Podpowiadamy, jak umiejętnie wyznaczać cele, tak by były one motywujące i pomogły uzyskać długotrwałą zmianę („sylwetka na LATA a nie na lato”).
Pokazujemy, dlaczego stoicyzm i nawyki wspaniale łączą się z celami i są najlepszym sposobem do ich realizacji.
[#37] O odgruzowywaniu życia
Głównym tematem odcinka jest odgruzowywanie życia.
Nie każda rzecz obecna w naszym życiu jest nam potrzebna. Często lepiej będziemy sobie radzić bez balastu. Zapraszam do wspólnej wyprawy od nadmiaru do umiaru.
Opowiem Ci, jakie korzyści daje minimalizm. Pokażę Ci na przykładach z życia wziętych, jak możesz uczynić swoje żyje lżejszym i bardziej wartościowym, dzięki odgruzowaniu swojego mieszkania, pragnień i uwagi.
W kąciku książkowym zajmiemy się Cyfrowym Minimalizmem Cala Newporta. Dowiesz się dlaczego Twój telefon jest jednym z największych zagrożeń dla Twojego szczęścia i produktywnej pracy. Przekonasz się, jak możesz zostać cyfrowym minimalistą.
W kąciku naukowym porozmawiamy niewidzialnych gorylach, a dokładniej ślepocie pozauwagowej.
Przekonasz się, dlaczego multitasking to mit i jak niebezpieczne potrafi być robienie dwóch rzeczy na raz.
[#36] O stoickim stylu życia - rozmowa z Klaudią Tolman
Głównym tematem odcinka jest stoicki styl życia.
W szczerej rozmowie dwojga stoików (z Klaudią Tolman), zastanawiamy się nad tym, jak we współczesnym świecie można żyć po stoicku i jak to mądrze robić.
Klaudia otwarcie mówi o tym, jak stoicyzm pomógł jej przetrwać najtrudniejszy czas w jej życiu - po tragicznej śmierci jej narzeczonego.
Ja rewanżuję się historią o swoim uzależnieniu od gier i jak dzięki stoickiej samokontroli udało mi się je poskromić.
Wymieniamy się też swoimi patentami na to, jak poradzić sobie w dobie koronawirusa. A wszystko to w serdecznej, luźnej atmosferze.
[#35] O przestarzałościach naszego mózgu
Głównym tematem odcinka są przestarzałości naszego mózgu.
Co to takiego? To różne prymitywne struktury, które sprawiają, że zachowujemy się trochę jak zwierzęta, a trochę jak dzieci. Instynktownie, emocjonalnie i nieracjonalnie. I choć kiedyś taki sposób funkcjonowania zapewniał nam, że nie skończyliśmy w paszczy lwa lub tygrysa, to w XXI wieku bardziej on nam przeszkadza niż służy.
Najpierw opowiem Ci zdumiewającą historię ewolucji człowieka, technologii i społeczeństwa. Zrozumiesz dzięki niej, czemu te przestarzałości wciąż zagradzają nasz umysł.
Następnie porozmawiamy o 2 z nich: potrzebie natychmiastowej gratyfikacji oraz negatywnych emocjach. Dowiesz się nie tylko tego, jak one działają, ale również jak lepiej, po stoicku, z każdą z nich sobie radzić.
W kąciku książkowym zajmiemy się Błyskiem! Malcolma Gladwella. Dowiesz się czym jest i jak działa „natychmiastowe poznanie”, dzięki któremu możesz w ciągu kilku sekund dokonać trafnej oceny sytuacji.
W kąciku naukowym porozmawiamy o efekcie potwierdzenia, który sprawia, że trudno jest Ci dowiedzieć się czegoś nowego.
Na przykładzie uprzedzeń do starszych babć przekonasz się jak on działa oraz dowiesz się, jak można mu się przeciwstawić.
[#34] O filozofii życia - wywiad z prof. Irvine'm
Głównym tematem odcinka jest filozofia życia.
Prof. Irvine opowiada o tym, że każdy z nas potrzebuje spójnej, przemyślanej życiowej filozofii. Dzięki niej możemy świadomie zaprojektować swoje życie w taki sposób, by było dla nas źródłem radości i szczęścia.
Rozmawiamy m.in. o tym:
- jak cieszyć się pozytywnymi emocjami oraz jak lepiej zarządzać tymi, które nas unieszczęśliwiają.
- jak nie martwić się przyszłością i nie rozpamiętywać przeszłości, tylko żyć „tu i teraz”
- jak doceniać to, co już mamy w swoim życiu, dzięki negatywnej wizualizacji i medytacji „ostatnich razy”.
[#33] O szczęściu
Głównym tematem odcinka jest szczęście.
Korzystając ze współczesnych badań psychologicznych i historii z życia wziętych, pokazuje dlaczego pieniądze i sława nie tylko szczęścia nie gwarantują, ale często je wręcz uniemożliwiają.
Podpowiadam, jak samemu siebie, po stoicku, uczynić szczęśliwym, dzięki zdobyciu odporności i radości z życia.
W kąciku naukowym prezentuję wyniki najdłuższego w historii świata badania nad szczęściem The Harvard Study of adult development. Dzięki niemu dowiesz się, jaki jeden aspekt życia w największym stopniu przyczynia się do naszego poczucia szczęścia i utrzymania dobrego zdrowia do późnej starości.
W kąciku książkowym wyławiam merytoryczne perełki z książki Williama B. Irvine'a A Guide to the Good Life: The Ancient Art of Stoic Joy . Opowiadam o tym, jak radzić sobie ze zniewagami. Jak zamawiam denerwować się krytyką, znosić ją ze spokojem i uśmiechem na ustach.
Zamiast słuchać, wolisz poczytać? Proszę bardzo! Kliknij w ten link, a na dole stony znajdziesz pełną transkrypcję 33. odcinka podcastu
[#32] O odporności
Głównym tematem odcinka jest zwiększanie odporności psychicznej.
Omawiam szczegółowo 2 stoickie techniki - premeditatio malorum i trening dobrowolnego dyskomfortu - które w niezwykle skuteczny sposób, pomagają przygotować się na różne życiowe komplikacje.
W kąciku naukowym wyjaśniam, jakie są naukowe korzenie koncepcji strefy komfortu oraz 2 główne nieporozumienia związane z tym tematem: o tym, jakie doświadczenia mieszczą się w strefie komfortu oraz o tym, że nie należy z niej wychodzić, tylko ją rozszerzać.
W kąciku książkowym wyławiam merytoryczne perełki z książki Williama B. Irvine'a Wyzwanie stoika, jak dzięki filozofii odnaleźć w sobie siłę, spokój i odporność psychiczną. Opowiadam o tym, jak zmienić swoje podejście do przeszkód, dzięki zastosowaniu tytułowego stoickiego wyzwania.
[#31] O tym czy warto być stoikiem
Głównym tematem odcinka jest poszukiwanie tego, kim jest stoik (stoiczka).
Wokół tego tematu narosło wiele mitów i nieporozumień. Wyjaśniam, skąd wzięły się te stereotypy oraz jak naprawdę myśli i zachowuje się stoik.
Na podstawie tych informacji wyrobisz sobie zdanie czy warto zostać stoikiem (stoiczką).
W kąciku naukowym opowiadam, czym jest wyuczona bezradność. Co sprawia, że zaczynamy w siebie wątpić? Jak wykorzystując strategię małych kroków oraz umiejętnie formułując cele możemy w nią nie popadać.
W kąciku książkowym wyławiam merytoryczne perełki z książki Ryana Holidaya Przeszkoda czy wyzwanie, czyli stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy. Opowiadam o strategiach, które pozwalają popatrzeć na przeszkody z innej perspektywy, a nawet je docenić.
Pozostałe
[kliknij w grafikę, by go wysłuchać]